Konsekracja kościoła na Górce Przeprośnej i Czuwanie Grup Modlitwy na Jasnej Górze – foto

{gallery}gp/foto1.JPG{/gallery}
W sobotę, 24 września Ks. Arcybiskup Stanisław Nowak, metropolita częstochowski dokonał konsekracji kościoła p.w. Św. Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała na Górce Przeprośnej (ok. 10 km od Częstochowy). W uroczystości wzięło udział ponad tysiąc czcicieli św. Ojca Pio z całej Polski, gdyż nowo konsekrowana świątynia wchodzi w skład Sanktuarium św. Ojca Pio.


Opiekę duszpasterską w sanktuarium pełnią księża ze zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego. Grupy Modlitwy Ojca Pio w ten sposób zaczęły swoje doroczne czuwanie modlitewne, które od 21.00 było kontynuowane na Jasnej Górze. W programie znalazły się: konferencja O. Eugeniusza Marii Lorka, kustosza sanktuarium św. Ojca Pio na Górce Przeprośnej, generała zgromadzenia, budowniczego w Częstochowie ?Dzieła w Służbie Bożego Miłosierdzia?, różaniec z rozważaniami Ojca Pio, Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Infułat Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny ?Niedzieli?. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości i zapoznania się z historią zgromadzenia, które jest związane ze świętym Pio.

Ks. Domenico Labellarte urodził się w Valenzano we Włoszech 17 maja 1921 r. Mając 9 lat poczuł powołanie do kapłaństwa i życia misyjnego. W 1936 roku wstąpił do Seminarium Arcybiskupiego w Bari. Od 1941 roku był klerykiem w Collegio Capranica studiując jednocześnie na Uniwersytecie Gregoriańskim.

Z powodu bardzo słabego zdrowia, rektor seminarium poradził mu, by wrócił do domu, dając mu jednocześnie do zrozumienia, że widzi poważne trudności w realizacji powołania kapłańskiego. 31 stycznia 1943 roku opuścił Rzym obładowany książkami i rozczarowaniem. W wielkim duchowym smutku dotarł do stacji Benevento, i tam przypomniał sobie o pewnym bracie kapucynie zwanym Ojcem Pio, o którym słyszał od swojej ciotki. Zdecydował zawrócić do Foggi, a potem udać się do San Giovanni Rotondo.

2 lutego 1943 r. wyspowiadał się u Ojca Pio, a potem zapytał go płacząc : ?Zostanę kapłanem??. Brat zapewnił go tymi słowami : ?Tak, będziesz kapłanem, a nawet misjonarzem?. Po dwóch miesiącach, bez śladu choroby, powrócił do seminarium. Od tego dnia, kierownictwo duchowe, dodawanie otuchy oraz rady Świętego Kapucyna podtrzymywały go przez następnych 26 lat… W połowie maja 1943 roku Domenico Labellarte w kaplicy Collegio Capranica w Rzymie doświadczył potrójnego natchnienia. To natchnienie utworzyło bazę założonego później Dzieła ?…w służbie Bożego miłosierdzia?, potwierdzonego przez Ojca Pio 22 sierpnia 1943 r. tymi słowami: ? To nie ty, lecz Bóg tego chce!?. Ojciec Pio zachęcił młodego Domenico, by realizował w sposób konkretny to natchnienie, zaczynając od kolegów w seminarium, z którymi razem modliłby się i pomagał ubogim w Rzymie.

11 sierpnia 1946 został wyświęcony na kapłana. Rok później Ojciec Pio odradził młodemu kapłanowi kontynuowanie studiów i zaprosił go, by zamieszkał w San Giovanni Rotondo, gdyż osobiście chciał go formować duchowo. Przy tej okazji powiedział mu: ?Zostaw wszystko i weź Pismo święte? Od tamtej pory, posłuszeństwo temu nakazowi prowadziło go po ścieżkach medytacji biblijnych, tak, że stał się ?mówiącą Biblią? przekazującą innym w sposób bardzo prosty i jasny treści zawarte w Słowie Bożym. Innym razem Ojciec Pio przekazał mu książkę ?Męka Jezusa Chrystusa? mówiąc: ?Weź ją i rozważaj codziennie?. Później ksiądz Domenico powierzył ją Apostołkom i Apostołom Jezusa Ukrzyżowanego z tym samym zaproszeniem.

Po trzech latach praktyki duszpasterskiej w San Giovanni Rotondo, ksiądz Domenico Labellarte powrócił do swojej rodzinnej parafii. Mianowany proboszczem w kościele św. Rocha w Valenzano z zapałem i duchem ofiary podjął swoje zadania. Właśnie tutaj zaczął budować fundamenty Dzieła rozpoczynając od grupki konsekrowanych dziewcząt , które w przyszłości stały się Instytutem Świeckim ?Anczele Bożego Miłosierdzia?, i narodzonego później jego męskiego odpowiednika.

23 września 1968 r., klęcząc przy trumnie Ojca Pio, Założyciel poczuł silne natchnienie: „Uzupełń Dzieło poprzez wyniesienie tajemnicy Odkupienia, Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Naszego Pana Jezusa Chrystusa, które to widziałeś realizujące się we mnie?. W ten sposób narodziły się dwa Instytuty Zakonne: ?Apostołki Jezusa Ukrzyżowanego? i ?Apostołowie Jezusa Ukrzyżowanego? z duchowością umiłowania i sprawiania, by inni miłowali modlitwę i ofiarę, biorąc Ojca Pio jako wzór do naśladowania.

Bardzo uderza zapał misyjny i odpowiedzialność Ojca Domenico w przekazie Słowa Bożego i daru wiary. Wielkie pragnienie współpracy z Jezusem w zbawianiu dusz ludzkich było przypieczętowane licznymi podróżami misyjnymi po Włoszech, Francji, Ameryce, którym Ojciec zawsze dawał pierwszeństwo pomimo licznych innych zadań duszpasterskich. W swojej parafii w Valenzano często organizował misje ludowe rozsyłając misjonarzy po wszystkich domach i mieszkaniach swojej parafii. Zachęcany przez Ojca Pio, rozpoczął miesięczne dni skupienia dla parafian 13 każdego miesiąca oraz rekolekcje otwarte dla wszystkich w czwartym tygodniu miesiąca, głosząc je w San Giovanni Rotondo. To są środki najbardziej uprzywilejowane w formacji dusz. Posłuszny zaleceniu Ojca Pio: ?Daj innym jeść to co sam jesz?, wraz z wiernymi celebrował codziennie liturgię godzin i ofiarował każdemu Pismo święte, by uważniej mogli śledzić codzienną medytację biblijną. Aby dotrzeć do jak największej ilości osób, od lat pięćdziesiątych Ojciec wykorzystywał wszystkie możliwe środki: magnetofony i amplifikatory, by móc przemawiać na placach miast. Później zaczął wydawać biuletyny i książki, otworzył rozgłośnię radiową.

Intensywne życie nie przeszkadzało mu w głębokim życiu modlitewnym, gdyż modlitwę zawsze uważał za priorytet. Co więcej, z biegiem lat intensyfikuje ją coraz bardziej. Wciąż, pomimo starszego wieku, nie zaniedbuje kierownictwa duchowego i oddaje się sakramentowi pokuty i pojednania.

[Artykuł o założycielu zgromadzenia pochodzi ze strony www.kosciol.wiara.pl]

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

{gallery}gp{/gallery}

Twoja intencja

Udostępnij ten wpis:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email