Kalisz’2014: Dzień skupienia odpowiedzialnych za GMOP w diecezji kaliskiej – relacja uczestniczki

{gallery}kaliszzzz14.jpg{/gallery}

III Dzień Skupienia Odpowiedzialnych za Grupy Modlitwy Ojca Pio w diecezji kaliskiej odbył się w sobotę, 17 maja 2014 r. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a zatytułowany był: ?Między ziemią, a niebem”.


Tematem pierwszej konferencji brzmiał: ?Święty Józef ikoną Boga Ojca” Prowadzący ks. Szymon Rybak ? asystent GMOP przy Sanktuarium św. Józefa, przybliżył nam rolę św. Józefa w komunii z Trójcą św. – Bogiem Ojcem, Synem Bożym i Duchem św. oraz w komunii z ludźmi ? Józef, Maryja i Jezus. Postawa Józefa wskazuje człowiekowi na wielkie zaufanie Bogu. Daje to nam głęboką wiarę, że to co nas dotyka, ma zawsze jakiś sens. Musimy tylko bezgranicznie wierzyć, że jest Bóg, który działa i nas kocha. Pokazuje to, że z każdej beznadziei, Bóg może wyprowadzić nas do lepszego życia. Musimy za to dziękować i wielbić Boga każdego dnia. Na każdym kroku, można zauważyć jak bardzo Bóg troszczy się o nasze potrzeby.

Święty Józef ma prawo do tego, aby był nazwany ikoną Boga Ojca.

Następnie przy kawie dzieliliśmy się naszymi świadectwami wiary, zaangażowania w życie wspólnot parafialnych, działalność społeczną, a także troskami, które dotykają wspólnot modlitewnych. Atmosfera była bardzo serdeczna i przepełniona radością.

O godzinie 12.00 została odprawiona uroczysta Eucharystia przed Cudownym Obrazem św. Józefa.

Koncelebrze przewodniczył o. Tomasz Duszyc, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Śliczny ? diecezjalny asystent GMOP. Homilia była zarazem naszą drugą konferencją pt. ?Święty Ojciec Pio żywym obrazem ukrzyżowanego Syna Bożego”. W homilii ks. Krzysztof wyszedł od szukania w słowach Jezusa odpowiedzi na pytanie Filipa z Ewangelii dnia: „Panie, pokaż nam Ojca!” Kaznodzieja powołał się na słowa papieża Franciszka, który zachęca wiernych, by w poznawaniu Chrystusa przejść przez trzy bramy: 1. modlić się do Jezusa, 2. oddawać cześć Bogu i zaangażować się w radosną celebrację sakramentów Kościoła, 3. naśladować Jezusa, przez pójście lekturę Ewangelii kroczyć za Jezusem. Następnie ks. Krzysztof ukazał nam podobieństwo Ojca Pio, który poprzez stygmaty, bezgraniczne posłuszeństwo Bogu i Kościołowi, trwanie przy Maryi i świadomość tego, że krzyż jest etapem drogi ku nowemu życiu może być nazywany obrazem Jezusa ukrzyżowanego. Na koniec kazania diecezjalny asystent zauważył, że Ojciec Pio miał świadomość uczestnictwa w męce Jezusa. Gdy Cleonice Morcaldi (bliska córka duchowa Stygmatyka) spytała go, o co ma prosić Boga dla niego, Pio odpowiedział: „Żebym był Jezusem, cały Jezusem, zawsze Jezusem”.

Po komunii św. odmówiliśmy akt zawierzenia Grup Modlitwy Ojca Pio opiece św. Józefa.

Trzecia konferencja, którą wygłosił o. Tomasz Duszyc, zatytułowana była: ?Święty Jan Paweł II narzędziem Ducha Świętego”.

Poddać się kierownictwu Ducha Świętego to jakby pod Jego przewodnictwem pełnić misję zmiany świata ? powiedział ojciec Tomasz. Papież Jan Paweł II, wiele razy powtarzał, że każdy z nas ma misję do spełnienia, a Duch święty nas prowadzi. Dlatego musimy często przyzywać Ducha Świętego, abyśmy byli napełnieni Jego darami.

To, że jestem w danym miejscu, nie jest przypadkiem. Pan Bóg mnie tam stawia, a ja muszę dać się prowadzić Duchowi świętemu. Ale żeby być narzędziem Ducha świętego w swojej misji, musimy pozwolić napełnić się Duchem świętym.

Święty Jan Paweł II pisze, że człowiek jest w ciągłym konflikcie z Duchem Świętym. Ciało przeciw Duchowi, a Duch Święty przeciw ciału. Kiedy człowiek poddaje się działaniu Ducha Świętego, wtedy kształtują się w nim cnoty, a kiedy opiera Mu się, kształtują się jego wady.

W Duchu Świętym, Bóg Trójjedyny otwiera się na człowieka, przemienia jego świat wewnętrzny przez serce tego człowieka, i okazuje się, że jego czyny są pełne Ducha Świętego.

Święty Jan Paweł II wracał często do modlitwy do Ducha Świętego, którą podyktował mu ojciec, kiedy miał 12 lat i był ministrantem.

Na zakończenie Dnia Skupienia odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, w której zanosiliśmy przed Boży tron intencje poszczególnych członków Grup Modlitwy z naszej diecezji.

Organizatorom oraz wszystkim Kapłanom dziękujemy za bardzo życzliwe przyjęcie oraz wspaniałą i serdeczną atmosferę tego spotkania.

Z darem modlitwy

wdzięczna Liliana Waliszka z Jarocina 


Twoja intencja

Udostępnij ten wpis:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email