Święty Józef ma prawo do tego, aby był nazwany ikoną Boga Ojca.
Następnie przy kawie dzieliliśmy się naszymi świadectwami wiary, zaangażowania w życie wspólnot parafialnych, działalność społeczną, a także troskami, które dotykają wspólnot modlitewnych. Atmosfera była bardzo serdeczna i przepełniona radością.
O godzinie 12.00 została odprawiona uroczysta Eucharystia przed Cudownym Obrazem św. Józefa.
Koncelebrze przewodniczył o. Tomasz Duszyc, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Śliczny ? diecezjalny asystent GMOP. Homilia była zarazem naszą drugą konferencją pt. ?Święty Ojciec Pio żywym obrazem ukrzyżowanego Syna Bożego”. W homilii ks. Krzysztof wyszedł od szukania w słowach Jezusa odpowiedzi na pytanie Filipa z Ewangelii dnia: „Panie, pokaż nam Ojca!” Kaznodzieja powołał się na słowa papieża Franciszka, który zachęca wiernych, by w poznawaniu Chrystusa przejść przez trzy bramy: 1. modlić się do Jezusa, 2. oddawać cześć Bogu i zaangażować się w radosną celebrację sakramentów Kościoła, 3. naśladować Jezusa, przez pójście lekturę Ewangelii kroczyć za Jezusem. Następnie ks. Krzysztof ukazał nam podobieństwo Ojca Pio, który poprzez stygmaty, bezgraniczne posłuszeństwo Bogu i Kościołowi, trwanie przy Maryi i świadomość tego, że krzyż jest etapem drogi ku nowemu życiu może być nazywany obrazem Jezusa ukrzyżowanego. Na koniec kazania diecezjalny asystent zauważył, że Ojciec Pio miał świadomość uczestnictwa w męce Jezusa. Gdy Cleonice Morcaldi (bliska córka duchowa Stygmatyka) spytała go, o co ma prosić Boga dla niego, Pio odpowiedział: „Żebym był Jezusem, cały Jezusem, zawsze Jezusem”.
Po komunii św. odmówiliśmy akt zawierzenia Grup Modlitwy Ojca Pio opiece św. Józefa.
Trzecia konferencja, którą wygłosił o. Tomasz Duszyc, zatytułowana była: ?Święty Jan Paweł II narzędziem Ducha Świętego”.
Poddać się kierownictwu Ducha Świętego to jakby pod Jego przewodnictwem pełnić misję zmiany świata ? powiedział ojciec Tomasz. Papież Jan Paweł II, wiele razy powtarzał, że każdy z nas ma misję do spełnienia, a Duch święty nas prowadzi. Dlatego musimy często przyzywać Ducha Świętego, abyśmy byli napełnieni Jego darami.
To, że jestem w danym miejscu, nie jest przypadkiem. Pan Bóg mnie tam stawia, a ja muszę dać się prowadzić Duchowi świętemu. Ale żeby być narzędziem Ducha świętego w swojej misji, musimy pozwolić napełnić się Duchem świętym.
Święty Jan Paweł II pisze, że człowiek jest w ciągłym konflikcie z Duchem Świętym. Ciało przeciw Duchowi, a Duch Święty przeciw ciału. Kiedy człowiek poddaje się działaniu Ducha Świętego, wtedy kształtują się w nim cnoty, a kiedy opiera Mu się, kształtują się jego wady.
W Duchu Świętym, Bóg Trójjedyny otwiera się na człowieka, przemienia jego świat wewnętrzny przez serce tego człowieka, i okazuje się, że jego czyny są pełne Ducha Świętego.
Święty Jan Paweł II wracał często do modlitwy do Ducha Świętego, którą podyktował mu ojciec, kiedy miał 12 lat i był ministrantem.
Na zakończenie Dnia Skupienia odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, w której zanosiliśmy przed Boży tron intencje poszczególnych członków Grup Modlitwy z naszej diecezji.
Organizatorom oraz wszystkim Kapłanom dziękujemy za bardzo życzliwe przyjęcie oraz wspaniałą i serdeczną atmosferę tego spotkania.
Z darem modlitwy
wdzięczna Liliana Waliszka z Jarocina